Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Dan Aurel Ioniță Versiunea pentru printare

Dan Aurel IONIȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until oct. 2013
 
independent  - since oct. 2013

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until oct. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2013
 - until feb. 2015
  - since jun. 2016

Standing committees

(until feb. 2015)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since jun. 2014)
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until dec. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 43, din care 8 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 march 2019, 17:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro