Marin DINU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2004 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2004 - Secretary - since jun. 2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until sep. 2003
PSD-Social Democratic Party - since sep. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary

Standing committees
- Secretary (jun. - sep. 2004)
(mar. - jun. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Brazil 
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay 
 Friendship parliamentary group with Malaysia