Toader MOCANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Vice-Leader

Standing committees

(oct. 2010 - apr. 2011) - Chairperson (until feb. 2011)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since feb. 2012) - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with State of Qatar 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since jun. 2009