Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2016-prezent (sen.)
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Alexandru Pereș Versiunea pentru printare

Alexandru PEREȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.1 ALBA
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2007 - Vicepreședinte - până în apr. 2007
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006  - din iun. 2006
 sep. - dec. 2008 - Chestor
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007 Secretar - până în iun. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din apr. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură și dezvoltare rurală

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cehă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:488 (în 77 sedinte)
Declaratii politice:4
Propuneri legislative initiate: 53, din care 13 promulgate legi
Motiuni: 2

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 19 octombrie 2017, 15:49
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro