Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Florina Ruxandra Jipa Versiunea pentru printare

Florina Ruxandra JIPA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.12

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since dec. 2013
 - until may 2016
 
independent  - since may 2016

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until dec. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until may 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees
(since feb. 2014)
(until feb. 2014)
(until feb. 2014)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since sep. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 15, din care 7 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2019, 2:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro