Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
2000-2004 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Ilie Petrescu Versiunea pentru printare

Ilie PETRESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.20 GORJ
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare - până în sep. 2008
 
independent  - din sep. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în sep. 2008 Secretar - până în sep. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - din sep. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (iun. 2005 - oct. 2008)
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (feb. - iun. 2007)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (feb. 2007)
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (sep. 2005 - feb. 2007)
Comisia economică, industrii și servicii (până în iun. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989 - Secretar

Comisii speciale comune
Comisia parlamentară specială referitoare la repartizarea și monitorizarea timpilor de antenă în vederea campaniei vizând referendumul național privind introducerea votului uninominal pentru alegerea membrilor Parlamentului României

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă pentru investigarea afirmațiilor cu privire la existența unor centre de detenție ale CIA sau a unor zboruri ale avioanelor închiriate de CIA pe teritoriul României - Secretar

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigări și clarificări referitoare la activitatea ICE Dunărea
Comisia comună parlamentară de anchetă care să verifice informațiile furnizate cu privire la interceptarea comunicațiilor - Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Țărilor de Jos (Olanda) 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Belarus 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cipru - din mar. 2006

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:247 (în 133 sedinte)
Declaratii politice:7 (din care una consemnata conform materialului depus la secretariatul de sedinta)
Propuneri legislative initiate: 166, din care 4 promulgate legi
Motiuni: 9

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 23 octombrie 2018, 8:15
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro