Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Sorin Constantin Lazăr Versiunea pentru printare

Sorin Constantin LAZĂR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.2

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - until sep. 2014

Standing committees
(since feb. 2015)
(since mar. 2016) - Vice-Chairperson
(until mar. 2016)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Serbia 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 106, din care 30 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 11 december 2018, 0:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro