Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Vasile Mândroviceanu Versiunea pentru printare

Vasile MÂNDROVICEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.34 SUCEAVA

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Standing Orders (since dec. 1998)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until dec. 1996)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (since dec. 1996)

Special committees
(may 1997 - nov. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Georgia - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:41 (in 40 plenary sittings)
Political declarations:25
Legislative initiatives: 11, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 18

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 7 april 2020, 14:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro