Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
www.malaimare.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Mihai Adrian Mălaimare Versiunea pentru printare

Mihai Adrian MĂLAIMARE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2005
PNL-National Liberal Party - since may 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2005
Parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2005

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means - Vice-Chairperson (until jun. 2005)

Standing committees - joint
- Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - until mar. 2008 Chairperson - since may 2005
 - until mar. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - since apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:38 (in 30 plenary sittings)
Political declarations:26
Legislative initiatives: 25, din care 5 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Questions & Interpellations: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 20 august 2018, 22:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro