Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Ionel Dancă Versiunea pentru printare

Ionel DANCĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2021
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since nov. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2021
Non-attached Members - since nov. 2021

Standing committees
The Committee on European Affairs
Committee for Education (feb. - sep. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 5 december 2021, 0:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro