Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dănuț Culețu Versiunea pentru printare

Dănuț CULEȚU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.9
end of the mandate: 1 april 2015 - resignation - HCD nr.28/2015

Political party:
FC-Forta Civica - until jul. 2014
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until apr. 2015

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since may 2013)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia - since jun. 2014
 - until apr. 2015
 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until apr. 2015
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until apr. 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 51, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 29
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 20 november 2018, 19:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro