Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
Legături:
ion.cupa@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Ion Cupă > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ion CUPĂ
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

E-mailion.cupa@gmail.com
NaționalitateRomână
Data nașterii17/08/1968
SexMasculin



EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

02/2018-09/2019

Vicelider - Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților)
(România)



09/2017-Prezent

Membru - Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO
Parlamentul României, București (România)



06/2017-Prezent

Președinte - Comisia pentru mediu și echilibru ecologic
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



06/2017

Secretar - Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



02/2017-06/2017

Membru - Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



12/2016-Prezent

Vicepreședinte - Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



12/2016-Prezent

Președinte - Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuweit
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



12/2016-Prezent

Membru - Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



12/2016-Prezent

Membru - Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză
Parlamentul României - Camera Deputaților, București (România)



11/12/2016-Prezent

Deputat în circ.electorală nr.17, jud. Dolj
(România)



2015-Prezent

Președinte ALDE Dolj
(România)



09/12/2012-11/12/2016

Deputat în circ. electorală nr.20,jud. Gorj, colegiul uninominal nr.1
(România)



01/10/2012-09/12/2012

Consilier superior-DGFP Gorj
(România)



2011-Prezent

Președintele Consiliului de Administrație al CE Rovinari
(România)



10/2010-10/2012

Director executiv-DGFP Gorj
(România)



05/2010-10/2010

Director executiv-DGFP Mehedinți
(România)



05/2009-05/2010

Director coordonator-DGFP Gorj
(România)



2008-2010

Membru supleant în Consiliul Național de Integritate
(România)



2005-05/2010

Director executiv-DGPF Mehedinți
(România)



2002-2005

Expert contabil
(România)



2000-2002

Contabil șef SC Hidrotehnica Orșova
(România)



1998-2000

Șef serviciu, contabilitate SC ENERGOCONSTRUCȚIA Buc.
(România)



1995

Director economic EnergoEmirates Al-Ain



1994-1998

Economist - SC Energoconstrucția S.A. Buc.
(România)



EDUCAȚIE ȘI FORMARE

2008-2009

Programul de formare specializată pentru înalți funcționari publici
I.N.A. București (România)



2005-2007

Management financiar bancar (master)
Universitatea din Craiova (România)



2005

Curs postuniversitar
Universitatea Politehnică Timișoara



2003

Evaluator
Asociația Națională a Evaluatorilor din România (România)



2003

Expert contabil
Corpul experților contabili și Contabililor Autorizați din România (România)



1989-1994

Economist (Licență)
Academia de studii economice-Facultatea Finanțe Bănci si Contabilitate



COMPETENȚE PERSONALE

Limba maternă

Română

Limbile străine

 

ÎnțelegereVorbireScriere

 

AscultareCitireParticipare
la conversație
Discurs oral

engleză

B2 B2 B2 B2 B2

 

Niveluri: A1/A2: Utilizator elementar - B1/B2: Utilizator independent - C1/C2: Utilizator experimentat
Cadrul european comun de referință pentru limbi străine



Permis de conducere

  • B

11.09.2019

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 30 septembrie 2020, 23:26
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro