Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Dan-Mircea Popescu Versiunea pentru printare

Dan-Mircea POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2006 - feb. 2007 - Quaestor
 feb. - sep. 2006 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson (until feb. 2006), Vice-Chairperson (since mar. 2007)

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:91 (in 60 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 18, din care 2 promulgate legi
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2019, 4:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro