Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Florin Crisbășan Versiunea pentru printare

Florin CRISBĂȘAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 16 may 1991 - resignation - HCD nr.7/1991
replaced by: Mihai Lugojanu

Political party:
 
MER-Romanian Ecological Movement 

Parliamentary group:
Parliamentary group ecologist and social-democrat 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization
Committee for Ecological Balance and Environment Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until may 1991
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until may 1991
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until may 1991

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 14 august 2022, 20:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro