Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Ion Cupă > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ion CUPĂ
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii:17.08.1968
  • Stare Civilă:Căsătorit; doi copii (Cupă Sarah Maria; Cupă Andra Sabrina)

Studii și specializări

  • 1989 - 1994 Academia de studii economice-Facultatea Finanțe Bănci si Contabilitate-economist-diplomă licență
  • 2003 - Corpul experților contabili și Contabililor Autorizați din România-expert contabil
  • 2003 - Asociația Națională a Evaluatorilor din România-evaluator
  • 2005 - Universitatea Politehnică Timișoara-Curs postuniversitar
  • 2005 - 2007 - Universitatea din Craiova-master "Management financiar bancar"-Diplomă Master
  • 2008 - 2009 - I.N.A. București-Programul de formare specializată pentru înalți funcționari publici

Activitate profesională

  • 11 dec.2016 - prezent - deputat în circ.electorală nr.17, jud.Dolj
  • 9 dec. 2012- 11 dec.2016 -deputat în circ. electorală nr.20,jud. Gorj, colegiul uninominal nr.1
  • oct 2012-9 dec 2012-consilier superior-DGFP Gorj
  • oct 2010-oct 2012-director executiv-DGFP Gorj
  • 2011-Președintele Consiliului de Administrație al CE Rovinari
  • mai 2010-oct 2010-director executiv-DGFP Mehedinți
  • mai 2009-mai 2010-director coordonator-DGFP Gorj
  • 28 oct 2008-2010-membru supleant în Consiliul Național de Integritate
  • 2005-mai 2010-director executiv-DGPF Mehedinți
  • 2002-2005-expert contabil
  • 2000-2002-contabil șef SC Hidrotehnica Orșova
  • 1998-2000-șef serviciu,contabilitate SC ENERGOCONSTRUCȚIA Buc.
  • 1995-dir. ec. Energoemiratis Al-Aiu
  • 1994-1998-economist-SC Energoconstrucția S.A. Buc.

Funcții, activități într-un partid politic

  • 2015-prezent - președinte ALDE Dolj
  • 2015-prezent - vicepreșendinte ALDE, Biroul Politic Central
  • 2003-2012 -membru PDL
19.12.2016

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 20 iunie 2018, 1:03
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro