Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Nicolae Marin Versiunea pentru printare

Nicolae MARIN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.18 GALATI, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until oct. 2013
 
independent  - since oct. 2013

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until oct. 2013 Vice-Leader - until feb. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2013

Standing committees
(since oct. 2013) - Secretary
(since oct. 2015)
(until oct. 2015)
The Committee on European Affairs (oct. 2013)
(until oct. 2013) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Estonia  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 79, din care 18 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 25 april 2019, 22:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro