Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Vasile Nistor Versiunea pentru printare

Vasile NISTOR
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.2

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until mar. 2011
PC-Conservator Party - since mar. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until mar. 2011
The parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 2011

Standing committees
(since apr. 2011)
(until apr. 2011)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (until feb. 2012) - Vice-Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since jun. 2009
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia 
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with State of Qatar 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 37, din care 10 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 25 may 2019, 6:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro