Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Valentin Zoltán Puskás Versiunea pentru printare

PUSKÁS Valentin Zoltán
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.15 COVASNA
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 13 iulie 2007 - demisie - HS nr.30/2007
înlocuit de: Ilona Szabó

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2007 - Secretar
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006 
 sep. 2005 - feb. 2006 
 feb. - sep. 2005 
 dec. 2004 - ian. 2005 

Formatiunea politica:
UDMR-Uniunea Democrată Maghiară din România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Democrate Maghiare din România 

Comisii permanente
Comisia economică, industrii și servicii (din iun. 2007)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (din mar. 2005)
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (până în iun. 2007)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă având drept scop investigarea condițiilor de legalitate și de oportunitate privind construirea imobilului «Cathedral Plaza» în imediata apropiere a Catedralei Romano-Catolice «Sfântul Iosif» din București, precum și a proiectelor de construire și de sistematizare care afectează zonele istorice din municipiul București

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Chile - până în iul. 2007 Președinte
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Tunisiană - până în iul. 2007 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia - până în iul. 2007

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:199 (în 129 sedinte)
din care declaratii politice:20
Propuneri legislative initiate: 20, din care 5 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 17 iunie 2019, 22:22
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro