Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Cristian-Sorin Dumitrescu Versiunea pentru printare

Cristian-Sorin DUMITRESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA

Political party:
PD-Democratic Party - until may 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until may 2001
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2001

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since feb. 2004)
Committee for Foreign Policy (until feb. 2004)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until jun. 2001)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until jun. 2001 Chairperson
Delegation to the Western European Union Assembly - since mar. 2003 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba 
 Friendship parliamentary group with Brazil 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:42 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 1, din care 1 promulgata lege
Member of the6 mediation committees
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 december 2018, 6:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro