Adrian-Nicolae DIACONU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ, colegiul uninominal nr.8

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2014 - Secretar
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013  - din mai 2013

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în mai 2014
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din mai 2014
 - până în mar. 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în mai 2014 Vicelider - până în mai 2013
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2014
 - până în feb. 2016
 Vicelider - din sep. 2014
 - până în feb. 2015
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în mar. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport (din feb. 2015) - Președinte (din mar. 2015)
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (până în feb. 2015)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Inițiativa Central-Europeană - Dimensiunea Parlamentară - până în iun. 2013 Șeful delegației

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - din iun. 2014 Președinte - din iun. 2014
 - până în sep. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Indonezia