Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Vasilica Steliana Miron Versiunea pentru printare

Vasilica Steliana MIRON
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until feb. 2014
PNL-National Liberal Party - since feb. 2014

Parliamentary group:
Grupul parlamentar al Partidului Poporului - Dan Diaconescu - until feb. 2014 Vice-Leader - since feb. 2013
 - until feb. 2014
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2014

Standing committees
(since feb. 2016)
(since jun. 2013) - Vice-Chairperson (since mar. 2014)
(since oct. 2014)
(until mar. 2014) - Vice-Chairperson
(until feb. 2014)

Special committees - joint
- deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina  Secretary
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait  Chairperson - since mar. 2015

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 82, din care 12 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 20 june 2019, 0:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro