Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
www.lianadumitrescu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Liana Dumitrescu Versiunea pentru printare

Liana DUMITRESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
elected la nivel national
end of the mandate: 27 january 2011 - dead

Organization of the national minorities:
Association of Macedonians in Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities
Committee for information technologies and communications (since may 2009)
- Chairperson
Committee for Standing Orders

Standing committees - joint

Special committees - joint
(until jun. 2009) - Secretary
(until jun. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jan. 2011
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia - until jan. 2011
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until jan. 2011

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 20, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 19 march 2019, 19:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro