Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Spain Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Morțun Alexandru Ioan senator PNL
2. Vice-Chairperson Dumitriu Mihai deputy PSD
3. Secretary Vasilescu Gavrilă senator PC 20 jun. 2007
4. Members Adomnicăi Mirela Elena deputy PSD
5.   Avram Dumitru deputy PRM
6.   Cazacu Cornelia senator PD-L
7.   Călin Ion deputy PSD
8.   Ciucă Liviu-Bogdan deputy PC
9.   Daea Petre senator PSD
10.   Dragomir Gheorghe deputy PNL
11.   Gvozdenovici Slavomir deputy Minoritati
12.   Liga Dănuț deputy PD-L
13.   Mănescu Rareș Șerban deputy PNL 3 apr. 2007
14.   Moisuc Viorica Georgeta Pompilia senator PRM
15.   Motreanu Dan-Ștefan deputy PNL
16.   Sârbu Ilie senator PSD

Former members of the group bureau:

 Position Full name Member Group
1. Secretary Gheorghe Constantin
until 20 jun. 2007
senator PD-L

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Sârbu Daciana Octavia deputy PSD 30 nov. 2007
2. Gheorghe Constantin senator PD-L 20 jun. 2007
3. Iustian Mircea Teodor deputy PD-L 3 apr. 2007
4. Olarean Aurel deputy PD-L 23 jun. 2008
5. Popp Cosmin Gabriel deputy PD-L 9 sep. 2008
6. Antal Árpád-András deputy UDMR 3 jul. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 june 2019, 18:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro