Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Friendship groups > Danemarca Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Denmark

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Bărbulescu Daniel-Ionuț deputy PSD
2. Secretary Palașcă Viorel deputy ALDE
3. Members Avram Constantin deputy ALDE
4.   Borbély László deputy UDMR
5.   Bordeianu Dan deputy PSD 16 jun. 2014
6.   Cherecheș Florica deputy PNL
7.   Ciofu Tamara-Dorina deputy PSD
8.   Covaci Dorel deputy PSD
9.   Dascălu Constantin deputy PNL
10.   Dobrițoiu Corneliu senator PNL
11.   Marian Valer senator -
12.   Mazăre Alexandru senator PSD
13.   Nichita Cristina deputy PSD
14.   Niculescu Dumitru deputy UNPR
15.   Roșca Mircea deputy PNL 10 dec. 2013
16.   Stanciu Anghel deputy PSD
17.   Stoica Mihaela deputy -

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Dumitru Ioana-Jenica deputy PSD 16 jun. 2014 1 jul. 2016
2. Rățoi Neculai deputy PSD 26 apr. 2016
3. Cozmanciuc Corneliu-Mugurel deputy PNL 10 dec. 2013
4. Fenechiu Relu deputy PNL 30 jan. 2014
5. Ungureanu Mihai Răzvan senator PNL 1 jul. 2015
6. Hulea Ioan deputy UNPR 16 jun. 2014

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 april 2019, 13:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro