Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Islanda Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Iceland

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Mihăilescu Petru Șerban senator PSD
2. Vice-Chairperson Lambrino Radu deputy PD-L
3. Secretary Buhăianu-Obuf Cătălin Ovidiu deputy PD-L
4. Members Borbély László deputy UDMR
5.   Câmpanu Liviu deputy PNL 3 apr. 2007
6.   Diaconescu Marin deputy PRM
7.   Dorneanu Valer deputy PSD
8.   Drețcanu Doina Micșunica deputy PSD
9.   Dumitriu Dragoș Petre deputy PC
10.   Faina Constantin deputy PNL
11.   Hogea Vlad Gabriel deputy PC
12.   Kerekes Károly deputy UDMR
13.   Mocioalcă Ion deputy PSD
14.   Oprea Mario-Ovidiu senator PNL
15.   Pereș Alexandru senator PD-L
16.   Radan Mihai deputy Minoritati
17.   Ștefan Viorel senator PSD
18.   Ungheanu Mihai senator PRM 23 mar. 2006

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Crăciunescu Grigore deputy PNL 30 jun. 2008
2. Anastase Roberta Alma deputy PD-L 30 nov. 2007
3. Știrbeț Cornel deputy PD-L 3 apr. 2007
4. Duca Viorel Senior senator - 23 mar. 2006

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 3:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro