Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Finland Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Republic of Finland

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Antal István deputy UDMR
2. Vice-Chairperson Pascu Bogdan deputy PC
3. Secretary Sabău Dan senator PD-L
4. Members Andronescu Ecaterina deputy PSD
5.   Bîrsan Iulian-Gabriel deputy PD-L
6.   Brînzan Ovidiu deputy PSD
7.   Buzea Cristian Valeriu deputy PRM
8.   Cantaragiu Bogdan deputy PD-L
9.   Chelaru Ioan senator PSD
10.   Dumitrescu Zamfir deputy -
11.   Erdei Dolóczki István deputy UDMR
12.   Mardare Radu Cătălin senator PSD
13.   Mitrea Manuela deputy PSD
14.   Străchinaru Petre deputy PD-L
15.   Timiș Ioan deputy PNL 3 apr. 2007
16.   Ungheanu Mihai senator PRM 23 mar. 2006
17.   Zamfir Gabriel Sorin deputy PNL 3 apr. 2007

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Mihăilescu Teodora Dorina deputy PSD 29 jun. 2005
2. Buzatu Dan Horațiu deputy PNL 3 apr. 2007
3. Sandu-Capră Mihai deputy PNL 3 apr. 2007 13 nov. 2008
4. Bindea Liviu-Doru senator PRM 4 jan. 2006
5. Știrbeț Cornel deputy PD-L 3 apr. 2007
6. Ungureanu Petre deputy PD-L 3 apr. 2007
7. Țîrle Radu senator PNL 25 jun. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 may 2019, 2:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro