Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Parliament of Romania > Friendship groups > Slovenia Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Miuțescu Gheorghe Adrian deputy PNL
2. Vice-Chairperson Moisoiu Adrian
since 20 dec. 2005
deputy PRM 20 dec. 2005
3. Secretary Mocanu Vasile deputy PSD
4. Members Ardelean Aurel senator PD-L
5.   Buda Daniel deputy PD-L 5 dec. 2007
6.   Cioroianu Adrian Mihai senator PNL
7.   Constantinescu Viorel deputy PD-L
8.   Daea Petre senator PSD
9.   Dumitru Ion deputy PSD
10.   Grigore Dan deputy PC
11.   Mardare Radu Cătălin senator PSD
12.   Matei Cătălin Lucian deputy PSD
13.   Mătușa Tudor deputy PRM
14.   Nedelcu Gabriela deputy PSD
15.   Nicolai Norica senator PNL
16.   Popa Cornel deputy PNL 3 apr. 2007
17.   Popescu Ionica Constanța deputy PC
18.   Szabó Károly Ferenc senator UDMR
19.   Toró Tiberiu deputy UDMR
20.   Vraciu Jan senator PD-L

Former members of the group bureau:

 Position Full name Member Group
1. Vice-Chairperson Grigore Dan
until 20 dec. 2005
deputy PC

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Raicu Romeo Marius deputy PD-L 22 may 2007
2. Sandu Gabriel deputy PD-L 3 apr. 2007

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 9:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro