Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Friendship groups > Danemarca Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Denmark

Daniel-Ionuț Bărbulescu
Daniel-Ionuț Bărbulescu
deputy PSD
Chairperson
Viorel Palașcă
Viorel Palașcă
deputy ALDE
Secretary
Constantin Avram László Borbély Dan Bordeianu Florica Cherecheș
Constantin Avram
deputy ALDE
member
László Borbély
deputy UDMR
member
Dan Bordeianu
deputy PSD
member
since 16 jun. 2014
Florica Cherecheș
deputy PNL
member
Tamara-Dorina Ciofu Dorel Covaci Constantin Dascălu Corneliu Dobrițoiu
Tamara-Dorina Ciofu
deputy PSD
member
Dorel Covaci
deputy PSD
member
Constantin Dascălu
deputy PNL
member
Corneliu Dobrițoiu
senator PNL
member
Valer Marian Alexandru Mazăre Cristina Nichita Dumitru Niculescu
Valer Marian
senator
member
Alexandru Mazăre
senator PSD
member
Cristina Nichita
deputy PSD
member
Dumitru Niculescu
deputy UNPR
member
Mircea Roșca Anghel Stanciu Mihaela Stoica
Mircea Roșca
deputy PNL
member
since 10 dec. 2013
Anghel Stanciu
deputy PSD
member
Mihaela Stoica
deputy
member

Former members of the friendship group

Ioana-Jenica Dumitru
Ioana-Jenica Dumitru
deputy PSD
until 1 jul. 2016
Neculai Rățoi Corneliu-Mugurel Cozmanciuc Relu Fenechiu Mihai Răzvan Ungureanu
Neculai Rățoi
deputy PSD
until 26 apr. 2016
Corneliu-Mugurel Cozmanciuc
deputy PNL
until 10 dec. 2013
Relu Fenechiu
deputy PNL
until 30 jan. 2014
Mihai Răzvan Ungureanu
senator PNL
until 1 jul. 2015
Ioan Hulea
Ioan Hulea
deputy UNPR
until 16 jun. 2014

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 may 2019, 4:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro