Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Proceduri parlamentare > Proces legislativ la Camera Deputatilor > Pl 262/1998 Versiunea pentru printare

Pl nr. 262/1998
Propunere legislativă pentru modificarea și completarea unor prevederi ale Legii nr.31/1996 privind regimul monopolului de stat.

Nr. înregistrare:
- Camera Deputatilor:262/08.09.1998
- Senat:L293/15.09.1998
Procedura legislativa:cf. Constitutiei din 1991
Prima Camera:Camera Deputatilor
Tip initiativa:Propunere legislativa
Procedura de urgenta:nu
Stadiu: Lege 171/2001
LEGE pentru modificarea și completarea unor prevederi ale Legii nr.31/1996 privind regimul monopolului de stat
Initiator:38 deputați, din care:
- neafiliați:Achimescu Victor-Ștefan, Groza Nicolae, Popa Nicolae, Pop Viorel
- PNȚCD:Alecu Aurelian Paul, Ciumara Mircea, Micle Ulpiu-Radu-Sabin
- PDSR:Afrăsinei Viorica, Albu Alexandru, Ana Gheorghe, Bivolaru Ioan, Cazan Romeo Gheorghe Leonard, Dan Marțian, Dobre Traian, Gaspar Acsinte, Georgescu Florin, Grigoraș Neculai, Mihăilescu Petru Șerban, Mitrea Miron Tudor, Năstase Adrian, Oană Gheorghe, Puwak Hildegard-Carola, Stan Vasile, Teculescu Constantin
- USD-PD:Bran Vasile, Oltean Ioan, Păcurariu Iuliu, Rădulescu Cristian
- UDMR:Ráduly Róbert Kálmán, Vaida Francisc-Atila
- PRM:Burlacu Viorel, Furo Iuliu Ioan, Leonăchescu Nicolae, Meșca Sever
- PUNR:Pop Leon Petru, Raicu Romulus, Țurlea Petre, Vâlcu Mircea

Derularea procedurii legislative
Data       Actiunea
 
CD
08.09.1998     înregistrat la Camera Deputaților pentru dezbatere
09.09.1998     prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
în ședința CD din 10 sept.1998 a fost aprobată procedura de urgeță cerută de liderul grupului parlamentar PDSR.
10.09.1998     solicitare aviz de la Consiliul Legislativ
termen: 14-09-1998
      trimis pentru raport la:
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
      trimis pentru aviz la:
Comisia juridică, de disciplină și imunități
      primire raport de la:
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
      înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor
14.09.1998     adoptata de Camera Deputatilor
15.09.1998     primire aviz de la:
PDF format Comisia juridică, de disciplină și imunități
SE
15.09.1998     înaintat la Senat
11.10.2000     adoptata de Senat cu modificari; urmeaza mediere
PA
17.10.2000     trimitere la comisia de mediere
CD
01.03.2001     plenul Camerei Deputatilor aproba componenta comisiei de mediere
Gheorghe Marcu - FSN
consultati stenograma sedintei
12.03.2001     dezbatere raport comisie de mediere în plenul Camerei Deputatilor (amânarea votului final)
consultati stenograma sedintei
13.03.2001     plenul Camerei Deputatilor adopta raportul comisiei de mediere
consultati stenograma sedintei
PA
19.03.2001     depunere la Secretarul general pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalitatii legii
24.03.2001     trimitere la Presedintele României pentru promulgare
06.04.2001     promulgata prin Decret nr. 228/2001
09.04.2001     devine Legea nr. 171/2001
11.04.2001     publicare lege în Monitorul Oficial nr.184/2001

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 19 iunie 2019, 7:41
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro