Plen
Ședința Camerei Deputaților din 19 decembrie 2008
Sumarul ședinței
Stenograma completă

Dezbateri parlamentare
Calendarul ședințelor
- Camerei Deputaților:
2021 2020 2019
2018 2017 2016
2015 2014 2013
2012 2011 2010
2009 2008 2007
2006 2005 2004
2003 2002 2001
2000 1999 1998
1997 1996
Interoghează dezbaterile
din legislatura: 2020-prezent
2016-2020
2012-2016
2008-2012
2004-2008
2000-2004
1996-2000
1992-1996
Monitorul Oficial
Partea a II-a:2021 2020 2019
2018 2017 2016
2015 2014 2013
2012 2011 2010
2009 2008 2007
2006 2005 2004
2003 2002

Transmisii video

format Real Media
Ultimele ședințe (fără stenograme încărcate):
12-04-2021
07-04-2021
06-04-2021
Arhiva video:2021 2020 2019
2018 2017 2016
2015 2014 2013
2012 2011 2010
2009 2008 2007
2006 2005 2004
2003
Pentru a vizualiza înregistrările video trebuie să instalați programul Real Player
Sunteți în secțiunea: Prima pagină > Proceduri parlamentare > Dezbateri > Calendar 2008 > 19-12-2008 Versiunea pentru printare

Ședința Camerei Deputaților din 19 decembrie 2008

5. Aprobarea componenței numerice și nominale a comisiilor permanente.  

 

- După pauză -

Doamna Roberta Alma Anastase:

Vă propun să începem.

În conformitate cu prevederile regulamentare, în continuarea lucrărilor vom proceda la aprobarea componenței numerice și nominale a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților.

Potrivit art.40 alin.(3) din Regulament, comisiile permanente, a căror componență o supunem astăzi aprobării, sunt formate dintr-un număr de 11 până la 33 de deputați, cu excepția Comisiei pentru regulament, care se compune din câte un reprezentant al fiecărui grup parlamentar.

Numărul concret al fiecărei comisii permanente se stabilește pentru fiecare caz în parte de plenul Camerei Deputaților, la propunerea liderilor grupurilor parlamentare, în condițiile prevăzute de art.40-45 din Regulament.

Vă propunem ca mai întâi să votăm lista în bloc a componenței numerice a fiecărei comisii permanente, iar apoi să votăm numărul de locuri repartizate pe grupuri parlamentare, potrivit înțelegerii care a intervenit între liderii grupurilor parlamentare.

După aprobarea componenței numerice, liderii grupurilor parlamentare vor prezenta aprobările nominale.

Supunem votului dumneavoastră această procedură de derulare a stabilirii componenței comisiilor permanente.

Cine este pentru?

Cine este împotrivă?

Cine se abține?

În unanimitate, a fost aprobată procedura propusă.

În continuare, vă prezint componența numerică, potrivit înțelegerii liderilor grupurilor parlamentare pentru fiecare comisie în parte.

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: limite aprobate - minim 21, maxim 29; convenit - 27.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci: limita minimă - 21, limita maximă - 33; convenit - 33.
  • Comisia pentru industrii și servicii: limita minimă - 21, limita maximă - 33; convenit - 29.
  • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: limita minimă - 23, limita maximă - 33; convenit - 29.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: limita minimă - 15, limita maximă - 27; convenit - 17.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic: limita minimă - 23, limita maximă - 33; convenit - 31.
  • Comisia pentru muncă și protecție socială: limita minimă - 15, limita maximă - 21; convenit - 21.
  • Comisia pentru sănătate și familie: limita minimă - 15, limita maximă - 21; convenit - 19.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: limita minimă - 23, limita maximă - 31; convenit - 31.
  • Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: limita minimă - 19, limita maximă - 23; convenit - 21.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități: limita minimă - 19, limita maximă - 27; convenit - 27.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: limita minimă - 19, limita maximă - 27; convenit - 25.
  • Comisia pentru politică externă: limita minimă - 19, limita maximă - 27; agreat - 23.
  • Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: limita minimă - 13, limita maximă - 17; convenit - 13.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: limita minimă - 11, limita maximă - 15; convenit - 13.
  • Comisia pentru egalitate de șanse între femei și bărbați: limita minimă - 11, limita maximă - 15; convenit - 13.
  • Comisia pentru regulament: limita minimă-maximă - 5; convenit 5.

Sunt obiecții sau comentarii cu privire la aceste propuneri prezentate, convenite de liderii grupurilor parlamentare?

Dacă nu sunt obiecții, vă supun votului aceste propuneri.

Cine este pentru?

Cine este împotrivă?

Cine se abține?

Vă mulțumesc foarte mult.

Cu unanimitate de voturi au fost aprobate propunerile cu privire la componența numerică a fiecărei comisii.

În continuare, voi da citire repartizării locurilor ce revin pe comisii grupurilor parlamentare, convenite de lideri.

Domnule deputat Toader, vă rog, aveți cuvântul.

 

Domnul Mircea-Nicu Toader:

Doamna președinte,

Vă rog să ne acordați cinci minute de pauză pentru consultări la nivelul grupurilor. (Aplauze, rumoare în partea dreaptă.)

 

- După pauză -

Ședința a fost reluată la ora 22,47. Lucrările au fost conduse de doamna Roberta Alma Anastase, președinta Camerei Deputaților, asistată de domnii Valeriu Ștefan Zgonea și Cezar-Florin Preda, secretari.

*

Doamna Roberta Alma Anastase:

Revenim la lucrările noastre.

În continuare, voi da citire repartizării locurilor ce revin pe comisii grupurilor parlamentare, așa cum au fost ele convenite de lideri.

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare:
    PDL - 10 membri;
    PSD - 7;
    PNL - 6;
    UDMR - 1; Minorități - 1.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci:
    PDL - 10;
    PSD - 11;
    PNL - 6;
    UDMR - 2; Minorități - 2.
  • Comisia pentru industrii și servicii:
    PDL - 10;
    PSD - 9;
    PNL - 6;
    UDMR - 2; Minorități - 1.
  • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice:
    PDL - 10;
    PSD - 10;
    PNL - 6;
    UDMR - 2.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților:
    PDL - 5;
    PSD - 2;
    PNL - 3;
    UDMR - 1; Minorități - 1.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic:
    PDL - 10;
    PSD - 10;
    PNL - 6;
    UDMR - 2; Minorități - 1.
  • Comisia pentru muncă și protecție socială:
    PDL - 7;
    PSD - 8;
    PNL - 4;
    UDMR - 1.
  • Comisia pentru sănătate și familie:
    PDL - 7;
    PSD - 6;
    PNL - 4;
    UDMR - 1; Minorități - 1.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport:
    PDL - 11;
    PSD - 10;
    PNL - 5;
    UDMR - 3; Minorități - 2.
  • Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă:
    PDL - 7;
    PSD - 4;
    PNL - 4;
    UDMR - 2; Minorități - 2.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități:
    PDL - 8;
    PSD - 9;
    PNL - 4;
    UDMR - 1; Minorități - 2.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională:
    PDL - 9;
    PSD - 9;
    PNL - 4;
    UDMR - 1; Minorități - 1.
  • Comisia pentru politică externă:
    PDL - 8;
    PSD - 7;
    PNL - 4;
    UDMR - 2; Minorități - 2.
  • Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții:
    PDL - 3;
    PSD - 4;
    PNL - 3;
    UDMR - 1.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor:
    PDL - 4;
    PSD - 4;
    PNL - 3;
    UDMR - 1; Minorități - 1.
  • Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați:
    PDL - 4;
    PSD - 4;
    PNL - 5;
    UDMR - 1; Minorități - 1.
  • Comisia pentru regulament:
    PDL - 1;
    PSD - 1;
    PNL - 1;
    UDMR - 1.

Sunt obiecții sau comentarii cu privire la aceste propuneri prezentate, convenite de liderii grupurilor?

Dacă nu sunt, supun votului aceste propuneri.

Cine este pentru?

Cine este împotrivă?

Cine se abține?

Cu unanimitate de voturi au fost aprobate propunerile cu privire la componența numerică a fiecărei comisii permanente.

Doamnelor și domnilor,

Urmează prezentarea propunerilor nominale ale fiecărui grup parlamentar pentru componența nominală a comisiilor permanente.

Îl invit la cuvânt pe domnul deputat Ioan Oltean, liderul Grupului parlamentar al Partidului Democrat-Liberal.

Domnul Ioan Oltean:

Doamna președinte,

Doamnelor și domnilor deputați,

Vă cerem scuze pentru întârzierea pe care noi am cauzat-o, dar să știți că nu este ușor să treci de la un grup mic la un grup mare de parlamentari. Aceasta este singura explicație plauzibilă pe care v-o oferim. Dar, mai rău este invers, așa este.

Componența nominală a comisiilor permanente, nominalizate de către doamna președinte.

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare, colegii mei: Popescu Adrian, Arion Viorel, Iacob Strugaru Stelică, Oprișcan Mihai Doru, Rusu Valentin, Cărare Viorel, Șandru Mihaela Ioana, Sava Andrei Valentin, Stoica Mihaela, Seremi Ștefan.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Bălan Ioan, Dascălu Constantin, Nițu Adrian Henorel, Bud Nicolae, Petru Călian, Holdiș Ioan, Ialomițianu Gheorghe, Militaru Constantin Severus, Florescu Adrian, Ciobanu Gheorghe.
  • Comisia pentru industrii și servicii: Leșe Doru Brașoan, Păduraru Nicușor, Petrescu Cristian, Marin Mircea, Negruț Clement, Trășculescu Alin Silviu, Bode Lucian Nicolae, Toader Mircea-Nicu, Ionescu George, Boureanu Cristian Alexandru.
  • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Tabără Valeriu, Alecu Valeriu, Avram Marian, Olar Corneliu, Fuia Stelian, Chirilă Constantin, Gheorghe Tinel, Stroian Toader, Giurgiu Mircia, Iftime Dragoș-Adrian.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: Riviș-Tipei Lucian, Mircea Lubanovici, Postolachi Florin, Dugulescu Marius-Cristinel, Stroe Mihai.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic: Boiangiu Victor, Neculai Marius, Iorguș Zanfir, Sulfina Barbu, Buta Sorin Gheorghe, Cantaragiu Bogdan, Gherasim Vasile, Zamfirescu Sorin Ștefan, Oltean Ioan, Uricec Eugen-Constantin, Stan Nicolae.
  • Comisia pentru muncă și protecție socială: Boghicevici Claudia, Geantă Florian-Daniel, Botiș Ioan Nelu, Vladu Iulian, Prigoană Vasile Silviu, Ghiță Cornel.
  • Comisia pentru sănătate și familie: Vîlcu Samoil, Potor Călin, Movilă Petru, Gospodaru Gabriel Dan, Ghiță-Eftemie Stelian, Drăgulescu Iosif Ștefan, Pardău Dumitru.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Göndör Marius-Sorin, Hogea Gheorghe, Zătreanu Dan-Radu, Mustea Șerban Răzvan, Buhăianu Obuf Cătălin Ovidiu, Surpățeanu Mihai, Ardeleanu Sanda Maria, Chircu Doinița Mariana, Stavrositu Maria, Croitoru Cătălin, Monica Maria Iacob-Ridzi.
  • Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Raluca Turcanu, Novac Brândușa Cornelia, Anghel Florin Serghei, Roberta Alma Anastase, Marius Teodor Spînu, Roman Gheorghe și Paleologu Theodor.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități: Boldea Mihail, Axenie Carmen, Pandele Sorin Andi, Buda Daniel, Udrea Elena Gabriela, Bărbulescu Daniel Ionuț, Andronache Gabriel și Cionca-Arghir Iustin-Marinel, Știrbeț Cornel.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Pirpiliu Ștefan Daniel, Canacheu Costică, Bădulescu Adrian, Marin Mircea, Preda Cezar Florin, Bădălan Eugen, Dumitru Georgică, Vreme Valerian, Liga Dănuț, Popescu Cosmin.
  • Comisia pentru politică externă: Popoviciu Alin Augustin Florin, Rogin Marius, Bot Octavian, Sever Voinescu-Cotoi, Blaga Iosif Veniamin, Oajdea Vasile-Daniel, Neculai Marius, Vișan Gelu.
  • Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Gurzău Adrian.
  • Comisia pentru regulament: Cionca-Arghir Iustin Marinel.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Vreme Valerian, Negruț Clement, Anghel Sorin Serghei, Bădulescu Adrian.

Aceasta este, stimați colegi, componența comisiilor permanente ale Camerei Deputaților din partea Grupului parlamentar al Partidului Democrat-Liberal.

Vă mulțumesc.

Doamna Roberta Alma Anastase:

Vă mulțumesc mult.

În continuare, are cuvântul domnul deputat Viorel Hrebenciuc, liderul Grupului parlamentar al Alianței politice PSD+PC.

Domnul Viorel Hrebenciuc:

Dacă-mi permiteți, Comisia pentru industrii și servicii: domnul Iancu Iulian, domnul Dolineaschi Andrei, Brătianu Matei Radu, Negoiță Robert Sorin, Mazilu Constantin, Chiriță Dumitru, Vasile Aurelia, Surupăceanu Mugurel, Balcan Viorel.

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: domnul Tudose Mihai, Grama Horia, Cherecheș Cătălin, Itu Cornel, Neacșu Marian, Nistor Laurențiu, Teodorescu Horia.
  • Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Iordache Luminița, Coclici Radu-Eugeniu, Boabeș Dumitru, Stan Ioan.
  • Comisia pentru politică externă: Bogdan Nicolae Niculescu Duvăz, Dumitrache Ileana Cristina, Adrian Năstase, Niculescu Mizil Ștefănescu Tohme Oana, Moldovan Carmen Ileana, Popa Daniela, Mitrea Manuela.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților: domnul Ponta Victor, domnul Andon Sergiu.
  • Comisia pentru egalitate de șanse: Bănicioiu Nicolae, Surupăceanu Mugurel, Luca Ciprian Florin, Dumitrache Ileana Cristina.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Nica Dan, Zoicaș Gheorghe, Brătianu Matei Radu.
  • Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Luca Ciprian Florin, Pâslaru Florin-Costin, Socaciu Victor, Voicu Mădălin.
  • Comisia pentru sănătate și familie: Burnei Ion, Drăghici Sonia Maria, Roșca Lucreția, Ciuhodaru Tudor, Nassar Rodica, Popa Florian.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Vlase Petru Gabriel, Mocioalcă Ion, Ana Gheorghe, Săniuță Marian Florian, Bejinariu Eugen, Tîlvăr Angel, Pop Georgian, Niță Constantin, Frunzulică Doru Claudian.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Drăghici Mircea Gheorghe, Mocanu Adrian, Martin Eduard-Stelian, Manda Iulian Claudiu, Ștefan Viorel, Popeangă Vasile, Țurea Răzvan, Nosa Iuliu, Nechifor Cătălin, Bleotu Vasile, Petre Petrescu.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic: Macaleți Costică, Soporan Vasile Filip, Marinescu Antonella, Călin Ion, Dușa Mircea, Bobeș Marin, Apostolache Mihai Cristian, Ciocan Gheorghe, Vlădoiu Aurel, Rățoi Neculai.
  • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Georgescu Filip, Antochi Gheorghe, Ghiveciu Marian, Dumitru Ion, Mocanu Vasile, Tărâță Culiță, Munteanu Ioan, Surdu- Soreanu Raul-Victor, Valeriu Andrei Steriu, Rizea Cristian.
  • Comisia pentru muncă și protecție socială: Chisăliță Ioan-Narcis, Damian Ioan, Popescu Dan-Mircea, Cindrea Ioan, Barna Maria Eugenia, Solomon Adrian, Sârbu Marian, Covaci Dorel.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Vasilică Radu Costin, Gust Băloșin Florentin, Resmeriță Cornel-Cristian, Stanciu Anghel, Burcău Doina, Florea Damian, Cristea Victor, Roman Ioan-Sorin, Gliga Vasile-Ghiorghe, Dumitrescu Cristian Sorin.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități: Stragea Sorin-Constantin, Nicolicea Eugen, Iordache Florin, Jipa Florina-Ruxandra, Panțîru Tudor, Nica Nicolae Ciprian, Tița-Nicolescu Gabriel, Ciucă Liviu Bogdan, Lup Silvestru Mircea.
  • Comisia pentru regulament: Bogdan Nicolae Niculescu Duvăz.

Vă mulțumesc.

Doamna Roberta Alma Anastase:

Mulțumesc mult.

Îl invit la cuvânt pe domnul deputat Eugen Nicolăescu, viceliderul grupului parlamentar.

Domnul Gheorghe-Eugen Nicolăescu:

Componența comisiilor Grupului parlamentar al PNL.

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Atanasiu Teodor, Almăjanu Marin, Gerea Dominic Andrei, Lupu Mihai, Palașcă Viorel, Păsat Dan.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Chițoiu Daniel, Donțu Mihai-Aurel, Dragomir Gheorghe, Uioreanu Horea Dorin, Marian Mihai Dan, Nicolăescu Gheorghe-Eugen.
  • Comisia pentru industrii și servicii: Adomniței Cristian Mihai, Bostan Emil, Burlacu Cristian Ion, Jolța Nicolae, Pieptea Cornel, Tușa Diana Adriana.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților: Știrbu Gigel Sorinel, Motreanu Dan Ștefan, Pop Virgil.
  • Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Cazan Mircea Vasile, Taloș Gheorghe Mirel, Irimescu Mircea, Relu Fenechiu.
  • Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Gorghiu Alina-Ștefania, Popa Marius Octavian, Țintean Ioan.
  • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Banu Mihai, Coroamă Gheorghe, Horj Pavel, Țurcanu Florin, Plăiașu Gabriel, Tabugan Ion.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Berci Vasile, Buda Viorel Vasile, Dumitrică George Ionuț, Săftoiu Ana Adriana, Stroe Ionuț-Marian.
  • Comisia pentru muncă și protecție socială: Dobre Victor Paul, Holban Titi, Pocora Cristina Ancuța, Săpunaru Nini.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Scutaru Adrian George, Calimente Mihăiță, Morega Dan Ilie, Rebenciuc Neculai.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic: Palăr Ionel, Bordeianu Dan, Buican Cristian, Varga Lucia-Ana, Orban Ludovic, Țîmpău Radu-Bogdan.
  • Comisia pentru regulament: Dobre Ciprian Minodor.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități: Gabor Gheorghe, Chiuariu Tudor Alexandru, Dobre Ciprian, Timiș Ioan.
  • Comisia pentru sănătate și familie: Dobre Cristina Elena, Cristian Horia, Gavrilescu Grațiela Leocadia, Țaga Claudiu.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Fenechiu Relu, Cazan Mircea Vasile.
  • Comisia pentru politică externă: Budurescu Daniel, Voicu Mihai, Olteanu Bogdan, Popescu-Tăriceanu Călin.
  • Comisia pentru egalitatea de șanse între femei și bărbați: Pocora Cristina Ancuța, Nicolăescu Gheorghe-Eugen.

Mulțumesc.

Doamna Roberta Alma Anastase:

Mulțumesc.

Îl invit la cuvânt pe domnul Márton Árpád-Francisc, liderul Grupului parlamentar al UDMR.

Domnul Márton Árpád-Francisc:

Mulțumesc.

Doamnă președinte,

Stimați colegi,

Propunerile Grupului parlamentar al UDMR pentru comisiile permanente sunt următoarele:

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Pál Árpad.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Erdei-Dolóczki István, Lakatos Petru.
  • Comisia pentru industrii și servicii: Antal István, Olosz Gergely.
  • Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Béres Ștefan-Vasile, Kelemen Atilla Béla Ladislau.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: Varga Attila.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic: Korodi Attila, Seres Dénes.
  • Comisia pentru muncă și protecție socială: Kerekes Károly.
  • Comisia pentru sănătate și familie: Derzsi Ákos.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Farkas Anna-Lili, Kötö Jozsef, Petö Csilla-Mária.
  • Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Kelemen Hunor, Márton Árpád-Francisc.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități: Máté András-Levente.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Pálfi Mózes Zoltán.
  • Comisia pentru politică externă: Borbély Lászlo, Edler András György.
  • Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Farago Petru.
  • Comisia pentru regulament: Varga Attila.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Farago Petru.
  • Comisia pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați: Petö Csilla-Mária.

Doamna Roberta Alma Anastase:

Vă mulțumesc foarte mult.

Dau cuvântul domnului deputat Ghervazen, din partea Grupului parlamentar al minorităților naționale.

Domnul Longher Ghervazen:

Grupul parlamentar al minorităților naționale vă informează asupra componenței nominale a membrilor grupului în comisiile permanente ale Camerei Deputaților.

  • Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Vainer Aurel.
  • Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Ignat Miron, Merka Adrian-Miroslav.
  • Comisia pentru industrii și servicii: Manolescu Oana.
  • Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: Păun Nicolae.
  • Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic: Longher Ghervazen.
  • Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Radan Mihai, Zisopol Dragoș Gabriel.
  • Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Amet Aledin, Popov Dușan.
  • Comisia juridică, de disciplină și imunități: Dumitrescu Liana, Grosaru Mircea.
  • Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Mircovici Niculae.
  • Comisia pentru politică externă: Ganț Ovidiu Victor, Buciuta Ștefan.
  • Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Pambuccian Varujan.
  • Comisia pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați: Firczak Gheorghe.
  • Comisia pentru sănătate și familie: Ibram Iusein.
  • Comisia pentru regulament: Dumitrescu Liana.

Vă mulțumesc.

Doamna Roberta Alma Anastase:

Și eu vă mulțumesc.

Vă rog acum să vă pronunțați asupra componenței nominale a comisiilor Camerei Deputaților.

Cine este pentru?

Cine este împotrivă?

Cine se abține?

Cu unanimitate de voturi a fost aprobată componența nominală a comisiilor permanente.

Acum, doamnelor și domnilor deputați, o să vă solicit 10 minute de pauză, timp în care îi chem pe membrii Biroului permanent al Camerei pentru a avea o scurtă ședință cu privire la programul zilei de mâine.

 

- După pauză -

Doamna Roberta Alma Anastase:

Vă rog să luați loc în sala de ședințe, ca să putem să procedăm la ultima parte.

Urmează să încheiem ședința de astăzi și vă informez că membrii comisiilor permanente sunt invitați să se întrunească mâine, la ora 10,00 - așa cum au fost ei citiți de fiecare lider de grup în parte - la comisii. Vor avea ca obiect de activitate constituirea comisiilor și alegerea organelor de conducere ale comisiilor.

La această primă ședință vor participa membrii Biroului permanent astfel: domnul vicepreședinte Ioan Oltean la Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic și Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții; domnul Adrian Năstase la Comisia juridică, de disciplină și imunități și Comisia pentru politică externă; doamna Daniela Popa la Comisia pentru sănătate și familie și Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați; domnul Bogdan Olteanu la Comisia pentru regulament și Comisia pentru muncă și protecție socială; domnul secretar Cezar-Florin Preda la Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională și Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport; domnul Dumitru Pardău la Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice și Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă; domnul Valeriu Ștefan Zgonea la Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare și Comisia pentru industrii și servicii; domnul Mihai Alexandru Voicu la Comisia pentru buget, finanțe și bănci și Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților.

Vă mulțumesc mult. A fost o zi lungă. Vă felicit.

Mâine, la ora 10,00, vă invit în comisii.

Ședința s-a încheiat la ora 23,30.

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 12 aprilie 2021, 22:12
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro