Plen
Ședința Camerei Deputaților din 22 decembrie 2016
Sumarul ședinței
Stenograma completă
publicată în Monitorul Oficial, Partea a II-a nr.168/29-12-2016
Video in format Real MediaVideo - Real Media
Video in format Flash/IOSVideo - Flash & IOS

Dezbateri parlamentare
Calendarul ședințelor
- Camerei Deputaților:
2017 2016 2015
2014 2013 2012
2011 2010 2009
2008 2007 2006
2005 2004 2003
2002 2001 2000
1999 1998 1997
1996
Interoghează dezbaterile
din legislatura: 2016-prezent
2012-2016
2008-2012
2004-2008
2000-2004
1996-2000
1992-1996
Monitorul Oficial
Partea a II-a:2017 2016 2015
2014 2013 2012
2011 2010 2009
2008 2007 2006
2005 2004 2003
2002

Transmisii video
Video in format Real MediaTransmisie în direct
format Real Media
Ultimele ședințe (fără stenograme încărcate):
Video in format Real Media21-11-2017
Video in format Real Media20-11-2017 (comună)
Video in format Real Media20-11-2017
Arhiva video:2017 2016 2015
2014 2013 2012
2011 2010 2009
2008 2007 2006
2005 2004 2003
Pentru a vizualiza înregistrările video trebuie să instalați programul Real Player
Sunteți în secțiunea: Prima pagină > Proceduri parlamentare > Dezbateri > Calendar 2016 > 22-12-2016 Versiunea pentru printare

Ședința Camerei Deputaților din 22 decembrie 2016

  1. Aprobarea componenței numerice și nominale a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților.  

   

Ședința a început la ora 11,50.

Lucrările ședinței au fost conduse de domnul deputat Florin Iordache, vicepreședinte al Camerei Deputaților, asistat de domnii deputați Ion-Marcel Ciolacu și Cristian Ghinea, secretari ai Camerei Deputaților.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Doamnelor și domnilor deputați,

Continuăm cu aprobarea componenței numerice și nominale a comisiilor permanente ale Camerei Deputaților și vă informez că, din totalul celor 327 de deputați validați, 326 în exercițiul mandatului, până în acest moment și-au exprimat prezența la lucrări 287.

Potrivit art.41 alin.(3) din regulament, comisiile permanente sunt formate dintr-un număr de 11 până la 41 de deputați, cu excepția Comisiei pentru regulament, care se compune din câte un reprezentant al fiecărui grup parlamentar.

Numărul concret al fiecărei comisii permanente se stabilește în fiecare caz în plenul Camerei Deputaților, la propunerea liderilor grupurilor parlamentare, în condițiile prevăzute de art.40 și 45 din Regulament.

Vă propun ca, mai întâi, să votăm în bloc lista componenței numerice a fiecărei comisii permanente, iar apoi să votăm numărul de locuri repartizate pe grupuri parlamentare potrivit înțelegerii care a intervenit între liderii grupurilor parlamentare.

După aprobarea componenței numerice, liderii grupurilor parlamentare vor face propunerile nominale.

Supun votului procedura propusă.

Cine este pentru? Mulțumesc.

Voturi împotrivă? Nu.

Abțineri? Nu.

287 de voturi pentru.

Cu unanimitate de voturi a fost aprobat.

În continuare vă prezint, în ordinea din regulament, componența numerică potrivit înțelegerii liderilor grupurilor parlamentare pentru fiecare comisie permanentă.

Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: limită minimă 11, maximă 25, număr convenit 19.

Comisia pentru buget, finanțe și bănci: minim 11, maxim 25, convenit 25.

Comisia pentru industrii și servicii: minim 11, maxim 25, convenit 21.

Comisia pentru transporturi și infrastructură: minim 11, maxim 25, convenit 19.

Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: minim 11, maxim 25, convenit 25.

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: minim 11, maxim 25, convenit 19.

Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului: minim 11, maxim 25, convenit 25.

Comisia pentru mediu și echilibru ecologic: minim 11, maxim 25, convenit 17.

Comisia pentru muncă și protecție socială: minim 11, maxim 25, convenit 25.

Comisia pentru sănătate și familie: minim 11, maxim 25, convenit 21.

Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: minim 11, maxim 25, convenit 25.

Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: minim 11, maxim 25, convenit 17.

Comisia juridică, de disciplină și imunități: minim 11, maxim 25, convenit 25.

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: minim 11, 25 maxim, convenit 21.

Comisia pentru politică externă: minim 11, maxim 25, convenit 21.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupție și petiții: minim 11, maxim 25, convenit 13.

Comisia pentru regulament se compune din șapte membri, fiecare grup parlamentar are câte un reprezentant.

Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: minim 11, maxim 25, convenit 15.

Comisia pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați: minim 11, maxim 25, convenit 13.

Comisia pentru comunități de români din afara granițelor: minim 11, maxim 25, convenit 15.

Comisia pentru afaceri europene: minim 11, maxim 25, convenit 21.

Dacă sunt obiecții sau comentarii? Nu sunt.

Supun votului dumneavoastră aceste propuneri.

Cine este pentru? Mulțumesc.

Voturi împotrivă? Nu sunt.

Abțineri? Nu sunt.

Cu unanimitate de voturi, 287, au fost aprobate.

Voi da citire pe fiecare comisie în parte numărul de locuri.

La Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: PSD 8 membri, PNL 5, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru buget, finanțe și bănci: PSD 11 membri, PNL 7, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 2.

La Comisia pentru industrii și servicii: PSD 11, PNL 4, USR 2, UDMR 1, ALDE 2, PMP zero, Minorități 1.

La Comisia pentru transporturi și infrastructură: PSD 9, PNL 4, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: PSD 10, PNL 6, USR 3, UDMR 2, ALDE 1, PMP 2, Minorități 1.

La Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: PSD 8, PNL 3, USR 2, UDMR 2, ALDE 1, PMP 1, Minorități 2.

La Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului: PSD 12, PNL 5, USR 2, UDMR 2, ALDE 1, PMP 1, Minorități 2.

La Comisia pentru mediu și echilibru ecologic: PSD 8, PNL 4, USR 1, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru muncă și protecție socială: PSD 13, PNL 6, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru sănătate și familie: PSD 9, PNL 5, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 2, Minorități 1.

La Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: PSD 11, PNL 6, USR 3, UDMR 2, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: PSD 8, PNL 4, USR 1, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia juridică, de disciplină și imunități: PSD 12, PNL 6, USR 2, UDMR 2, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: PSD 10, PNL 5, USR 3, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități zero.

La Comisia pentru politică externă: PSD 9, PNL 5, USR 2, UDMR 2, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupție și petiții: PSD 5, PNL 2, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru regulament: fiecare grup parlamentar, repet, câte un membru: PSD, PNL, USR, UDMR, ALDE, PMP și Minorități câte un membru.

La Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: PSD 7, PNL 3, USR 1, UDMR 1, ALDE 1, PMP zero, Minorități 2.

La Comisia pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați: PSD 5, PNL 2, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

La Comisia pentru comunități de români din afara granițelor: PSD 6, PNL 4, USR 2, UDMR zero, ALDE 1, PMP 2, Minorități zero.

La Comisia pentru afaceri europene: PSD 10, PNL 5, USR 2, UDMR 1, ALDE 1, PMP 1, Minorități 1.

Supun votului dumneavoastră aceste propuneri.

Aveți o intervenție? Vă rog, liderul Grupului ALDE. Vă rog, domnule deputat.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Constantin Avram:

Mulțumesc, domnule președinte.

O mică observație.

Noi am avut încă o propunere la Comisia pentru tehnologia informației în persoana domnului Sorin Cîmpeanu, deci al doilea loc.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Nu discutăm de persoane aici, discutăm de locurile pe care noi...

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Constantin Avram:

Două locuri... Am vrut încă un loc acolo și e o necorelare.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Invit liderii grupurilor parlamentare la tribună, vă rog.

   

(Pauză de consultări.)

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Eugen Nicolicea:

Soluția este fie să cedăm un loc noi, fie să suplimentăm cu două locuri.

Deocamdată, ca să nu mai avem probleme, cedăm din partea PSD-ului un loc, urmând ca, în februarie, să o luăm de la capăt cu discuțiile.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Bun, în aceste condiții, la acea comisie, înțeleg, pentru a respecta numărul de membri convenit, a cedat PSD-ul un loc, da? Și atunci am păstrat. Rămânem noi cu șase. Da, domnul Nicolicea, da.

Vă rog, domnul Nicușor Dan.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Nicușor Daniel Dan:

Vreau doar să rămână spus la microfon. Am convenit ieri ca discuția să fie reluată înaintea sesiunii din februarie.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Da, sigur.

Mulțumesc.

Deci cu această modificare la Comisia IT a renunțat PSD-ul la un loc.

Supun votului dumneavoastră această componență.

Cine este pentru? Mulțumesc.

Voturi împotrivă dacă sunt?

Abțineri? Nu sunt.

287 de voturi. A fost votată cu unanimitate de voturi.

Acum urmează prezentarea propunerilor nominale pentru fiecare grup parlamentar.

Îl invit pe domnul deputat Eugen Nicolicea, liderul Grupului parlamentar al PSD pentru a prezenta propunerile Grupului parlamentar al PSD pe fiecare comisie în parte.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Eugen Nicolicea:

Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Mihai Tudose, Cornel Itu, Gheorghe Șimon, Tripa Florin, Burciu Cristina, Vișan George, Presură Alexandra, Nichifor Cătălin.

Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Ștefan Viorel, Badea Leonardo, Nosa Iuliu, Budăi Constantin, Dobre Titus, Matei Călin, Iancu Marius, Pop Andrei, Bran Ioana, Bârlădeanu Dragoș, Lazăr Sorin.

Comisia pentru industrii și servicii: Iancu Iulian, Chiriță Dumitru, Mînzatu Roxana, Stancu Florinel, Toma Ilie, Bontea Vlad, Paraschiv Rodica, Petric Octavian, Mohaci Mihai, Chiriac Viorel, Andrușcă Dănuț.

Comisia pentru transporturi și infrastructură: Șova Lucian, Rădulescu Cătălin, Bota Sorin, Cuc Răzvan, Rotaru Alexandru, Moagher Laura, Căciulă Aurel, Drăghici Mircea.

Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Munteanu Ioan, Dîrzu Ioan, Stănescu Alexandru, Niță Nicu, Păle Dănuț, Ciocan Dan, Terea Ioan, Havrici Emanuel, Șerban Ciprian, Boboc Rodica.

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: Ciofu Tamara, Petrea Gabriel, Vîrză Mihăiță, Manole Florin, Peța Eliza, Halici Nicușor, Șarapatin Elvira, Cocoș Vasile.

Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului: Călin Ion, Bucura Simona, Floroiu Ionel, Nistor Laurențiu, Iacomi Iulian, Ștefan Corneliu, Marica Sorin, Mușoiu Ștefan, Trușcă Constantin, Ursu Răzvan, Dragnea Liviu, Chiriac Viorel.

Comisia pentru mediu și echilibru ecologic: Pană Doina, Moldovan Carmen, Bogdan Dănuț, Spânu Ion, Popa Forin, Cosma Andreea, Simion Lucian, Suciu Daniel.

Comisia pentru muncă și protecție socială: Solomon Adrian, Găină Mihăiță, Gâdea Adrian, Plumb Rovana, Zamfira Constantin, Neață Eugen, Stativă Irinel, Meiroșu Marilena, Oteșanu Daniela, Axinte Vasile, Dobrică Ionela, Jivan Luminița, Mărgărit Mitică.

Comisia pentru sănătate și familie: Buicu Florin, Radu Sebastian, Roșca Lucreția, Bănicioiu Nicolae, Holban Georgeta, Dinu Cristina, Ciuhodaru Tudor, Cobuz Maricela, Gavriliță Bianca.

Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Tîlvăr Angel, Gavrilă Camelia, Șotcan Theodora, Vasilică Radu, Todoran Adrian, Georgescu Nicolae, Huncă Mihaela, Rădulescu Alexandru, Cîtea Vasile, Meiroșu Marilena, Șerban Ciprian.

Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Tușa Diana, Tudor Beatrice, Pleșoianu Liviu, Nasra Horia, Vlăducă Oana, Socotar Gheorghe, Nicolae Andrei, Bacalbașa Nicolae.

Comisia juridică, de disciplină și imunități: Iordache Florin, Nicolicea Eugen, Florea Oana, Popa Mihai, Tănăsescu Alina, Macovei Silviu, Bălănescu Alexandru, Sitterli Ovidiu, Simonis Robert, Popa Ștefan, Dunava Costel, Căruceru Aida.

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Pop Georgian, Mocioalcă Ion, Căprar Dorel, Olguța Vasilescu, Weber Mihai, Iftimie Neculai, Bejinariu Eugen, Vlase Gabriel, Andrei Alexandru, Dobra Călin.

Comisia pentru politică externă: Intotero Natalia, Furtună Mirela, Dumitrache Ileana-Cristina, Luca Andaluzia, Rotaru Răzvan, Ponta Victor, Coste Adelina, Ilișanu Claudiu, Lupașcu Costel.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Boboc Gabriel, Suciu Daniel, Dunava Costel, Mărgărit Mitică, Șarapatin Elvira.

Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Dobrică Ionela, Jivan Luminița, Axinte Vasile, Șerban Cipirian, Pop Andrei, Văcaru Alin.

Comisia pentru egalitate de șanse între femei și bărbați: Ilișanu Claudiu, Coste Adelina, Rotaru Răzvan, Bogaciu Alexandra, Căruceru Aida.

Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor: Velcea Nicolae, Roman Sorin, Lupașcu Costel, Radu Valentin, Văcaru Alin, Pau Adrian.

Comisia pentru afaceri europene: Ponta Viorel, Chiriac Viorel, Radu Vasilică, Ciolacu Marcel, Tîlvăr Angel, Tușa Diana, Bucura Oprescu Simona, Mușoiu Ștefan, Bănicioiu Nicolae, Birchall Ana.

Comisia pentru regulament: Nicolicea Eugen.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Da.

Vă mulțumesc.

Îl invit pe domnul Varujan Pambuccian, pentru că înțeleg..., inversând puțin, pentru că dumnealor trebuie să meargă la Cotroceni. Și apoi urmează Grupul PNL.

Vă rog, domnule lider.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Varujan Pambuccian:

Vă mulțumesc pentru înțelegere, domnule președinte și stimați colegi.

Iată componența nominală a Grupului parlamentar al minorităților naționale, în ceea ce privește comisiile Camerei.

Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Stoica Bogdan-Alin.

Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Miron Ignat, Iulius Firczak.

Comisia pentru industrii și servicii: Adnagi Slavoliub.

Comisia pentru agricultură, silvicultură, industria alimentară și servicii specifice: Furic Iarco.

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: Iusein Ibram, Vasile Daniel.

Comisia pentru administrație publică și organizarea teritoriului: Csokany Mihaela, Venera Popescu.

Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Dragoș Zisopol.

Comisia pentru cultură, arte și mijloace de informare în masă: Petrețchi Nicolae Miroslav.

Comisia juridică, de disciplină și imunități: Andi-Gabriel Grosaru.

Comisia pentru politică externă: Ovidiu Victor Ganț.

Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Varujan Pambuccian, Venera Popescu.

Comisia pentru egalitate de șanse între femei și bărbați: Victoria Longher.

Comisia pentru afaceri europene: Gherea Slobodan Giureci.

Comisia pentru muncă și protecție socială: Silviu Vexler.

Comisia pentru regulament: Vasile Daniel.

Comisia de validare, o repet, pentru că e comisie permanentă: Andi-Gabriel Grosaru.

Comisia permanentă privind statutul: tot domnul Andi-Gabriel Grosaru.

Vă mulțumesc.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Domnul Nicolicea are o rectificare.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Eugen Nicolicea:

În repartizarea pe comisii au fost incluși și doi deputați: Cosma și Ursu. Ei sunt repartizați, sub rezerva validării. Deci dacă nu sunt validați, nu există, da?

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Da. Mulțumesc.

Grupul PNL, domnule Eugen Nicolăescu.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Gheorghe-Eugen Nicolăescu:

Din partea Grupului parlamentar PNL.

Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Ghilea Gavrilă, Gheorghe Daniel, Mihalescul Dumitru, Oprișcan Doru, Pistru-Popa Eusebiu-Manea.

Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Huțucă Bogdan, Pirtea Marilen, Heiuș Lucian, Vîlceanu Dan, Neagu Nicolae, Leoreanu Laurențiu, Sighiartău Robert-Ionatan.

Comisia pentru industrii și servicii: Popescu Virgil, Bumb Sorin-Ioan, Ștefan Ion, Bica Dănuț.

Comisia pentru transporturi și infrastructură: Bode Lucian, Bodea Marius, Achiței Cristian și Șișcu George.

Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Oros Nechita-Adrian, Giugea Nicolae, Boroianu Robert, Gudu Vasile, Gheorghe Tinel, Olar Corneliu.

Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități naționale: Săftoiu Adriana, Ionescu George.

Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului: Buican Cristian, Fădor Angelica, Șovăială Constantin, Roman Florin, Palăr Ionel.

Comisia pentru mediu și echilibru ecologic: Alexe Costel, Lungu Tudorița, Varga Glad-Aurel, Răcuci Claudiu-Vasile.

Comisia pentru muncă și protecție socială: Oprea Dumitru, Calista Mara, Stroe Ionuț-Marian.

Comisia pentru sănătate și familie: Stamatian Florin, Cherecheș Viorica, Ioniță Antoaneta, Popescu Pavel.

Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Cherecheș Florica, Turcan Raluca, Mareș Mara, Moldovan Sorin, Romanescu Cristinel, Nicoară Romeo.

Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Știrbu Gigel, Gheorghiu Bogdan.

Comisia juridică, de disciplină și imunități: Varga Vasile, Schelean-Șomfelean Valeria, Andronache Gabriel, Cupșa Ioan, Prișcă Răzvan, Predoiu Cătălin.

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Raețchi Ovidiu, Preda Cezar, Cozmanciuc Corneliu-Mugurel, Dobre Victor Paul, Olteanu Daniel.

Comisia pentru politică externă: Ardelean Ben-Oni, Culeafă Mihai, Anastase Roberta, Mihai Voicu, Ioan Balan.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Balan Ioan, Ionescu George.

Comisia pentru regulament: Săftoiu Adriana, Gheorghiu Bogdan.

Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Popescu Pavel, Oprea Dumitru.

Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați: Mareș Mara, Calista Mara.

Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării: Voicu Mihai, Nicolăescu Eugen, Pirtea Marilen, Fădor Angelica.

Comisia pentru afaceri europene: Anastase Alma-Roberta, Gudu Vasile, Vîlceanu Dan, Nicoară Dan, Bica Dănuț.

Vă mulțumesc.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Și eu vă mulțumesc.

Domnule Nicușor Dan, liderul Grupului USR, vă rog.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Nicușor Daniel Dan:

Din partea Grupului USR.

Comisia pentru politică economică: Oana Bîzgan și Mihai Botez.

Comisia pentru buget, finanțe: Claudiu Năsui și Cosette Chichirău.

Comisia pentru industrii și servicii: Sergiu Vlad.

Comisia pentru transporturi: Ionuț Moșteanu, Cătălin Drulă.

Comisia pentru agricultură: Adrian Prisnel, Cristian Ghinea.

Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități naționale: Duruș Vlad și Cristina Prună.

Comisia pentru administrație publică și organizarea teritoriului: Nicușor Daniel Dan, Tudor Benga.

Comisia pentru mediu: Cornel Zainea.

Comisia pentru muncă, protecție socială: Cristian Seidler, Adrian Dohotaru.

Comisia pentru sănătate: Emanuel Ungureanu, Tudor Pop.

Comisia pentru învățământ: Cristina Iurișniți, Lavinia Abu-Amra, Dan Rădulescu.

Comisia pentru cultură: Iulian Bulai.

Comisia juridică, disciplină și imunități: Silviu Dehelean, Stelian-Cristian Ion.

Comisia pentru apărare, siguranță națională: Bogdan Rodeanu, Lucian Stanciu-Viziteu, Dumitru Lupescu.

Comisia pentru politică externă: Dan Barna, Matei Dobrovie.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor și pentru petiții: Lavinia Abu-Amra, Adrian Prisnel.

Comisia pentru regulament: Vlad Duruș.

Comisia pentru tehnologia informației: Cătălin Drulă.

Comisia pentru egalitate de șanse între femei și bărbați: Oana Bîzgan, Iulian Bulai.

Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor: Matei Dobrovie, Tudor Pop.

Comisia pentru afaceri europene: Dan Barna, Cristina Prună.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Vă mulțumesc mult.

Grupul UDMR, domnule Korodi Attila, vă rog.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Korodi Attila:

Domnule președinte, vă prezint atunci lista nominală pentru Comisia pentru politică economică: Antal István János.

Pentru Comisia pentru buget: Erdei Dolóczki Istvón.

Comisia pentru industrii și servicii: Bende Sándor.

Comisia pentru transporturi: Benedek Zacharie.

Comisia pentru agricultură, silvicultură: Sebestyén Csaba și Magyar Loránd-Bálint.

Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități naționale: Benkő Erika și Kulcsár-Terza József.

Comisia pentru administrație publică și organizarea teritoriului: Seres Dénes și Csoma Botond.

Comisia pentru mediu: Farago Petru.

Comisia pentru muncă: Csép Andrea.

Comisia pentru sănătate: Vass Levente.

Comisia pentru învățământ: Szabó Ődőn și Biro Jsolt.

Comisia pentru cultură: Kelemen Hunor.

Comisia juridică, disciplină și imunități: Ambrus Izabella și Márton Árpad.

Comisia pentru apărare: Apjok Norbert.

Comisia pentru politică externă: Biró Rozália și Korodi Attila.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor: Antal István-János.

Comisia pentru regulament: Márton Árpád.

Comisia pentru tehnologia informațiilor: Apjok Norbert.

Comisia pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați: Csép Andrea.

Comisia pentru afaceri europene: Benkő Erika.

Comisia de validare a fost deja constituită.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Da. Înțeleg că aveți o rectificare.

Vă rog.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Gheorghe-Eugen Nicolăescu:

O rectificare la Comisia pentru regulament: rămâne un singur membru - Adriana Săftoiu.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

S-a notat. Mulțumesc.

Urmează Grupul ALDE, vă rog, domnule lider.

Domnule Constantin Avram, vă rog.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Constantin Avram:

Mulțumesc, domnule președinte.

Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Eugen Durbacă.

Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Varujan Vosganian.

Comisia pentru industrii și servicii: Remus Borza și Lovin Dumitru.

Comisia pentru transporturi și infrastructură: Mircea Banias.

Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Florică Ică Calotă.

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale: Marian-Gheorghe Cucșa.

Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului: Constantin Avram.

Comisia pentru mediu și echilibru ecologic: Toma Petcu.

Comisia pentru muncă și protecție socială: Mihai Niță.

Comisia pentru sănătate și familie: Grațiela Gavrilescu.

Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Sorin Cîmpeanu.

Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Damian Florea.

Comisia juridică, de disciplină și imunități: Steluța Cătăniciu.

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Marius Surgent.

Comisia pentru politică externă: Daniel Constantin.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Ștefan-Alexandru Băișanu.

Comisia pentru regulament: Steluța Cătăniciu.

Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Anton Anton și Sorin Cîmpeanu.

Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați: Ion Cupă.

Comisia pentru afaceri europene: Andrei Gerea.

Vă mulțumesc, domnule președinte.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Domnule Eugen Tomac, vă rog, sau cine prezintă? Vicelider atunci. Cine prezintă?

Domnule Petrică Movilă sunteți de serviciu, vă rog.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Petru Movilă:

Domnule președinte,

Stimați colegi,

Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare: Mocanu Adrian.

Comisia pentru buget, finanțe și bănci: Todoran Adrian-Mihăiță.

Comisia pentru transporturi și infrastructură: Cristache Cătălin.

Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice: Tabugan Ion și Simionca Ionuț.

Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului: Bozianu Nicoleta-Cătălina.

Comisia pentru mediu și echilibru ecologic: Bichineț Corneliu.

Comisia pentru muncă și protecție socială: Sefer Cristian-George.

Comisia pentru sănătate și familie: Movilă Petru, Balint Liviu-Ioan.

Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport: Turcescu Robert.

Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă: Pașcan Emil-Marius.

Comisia juridică, de disciplină și imunități: Steriu Valeriu-Andrei.

Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională: Sămărtinean Cornel.

Comisia pentru politică externă: Tomac Eugen.

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții: Octavian Goga.

Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor: Sămărtinean Cornel.

Comisia pentru egalitate de șanse pentru femei și bărbați - nu are PMP.

Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării: Codreanu Constantin, Coliu Doru-Petrișor.

Comisia pentru afaceri europene: Eugen Tomac.

Comisia pentru regulament: Turcescu Robert-Nicolae.

Vă mulțumesc.

Video in format Real Media Video in format Flash/IOS

Domnul Florin Iordache:

Și eu vă mulțumesc.

Acestea fiind spuse, supun votului dumneavoastră aceste propuneri.

Cine este pentru? Mulțumesc.

Voturi împotrivă? Nu.

Abțineri?

Cu unanimitate de voturi, 287, a fost aprobată componența nominală.

Potrivit programului de lucru aprobat de Biroul permanent și Comitetul liderilor, membrii Comisiilor permanente sunt invitați să se întrunească în vederea alegerii președinților, vicepreședinților și secretarilor în condițiile art. 46 din regulament.

În această primă ședință a fiecărei comisii va participa și un reprezentant al Biroului permanent, potrivit repartizării stabilite în ședința de Birou permanent, de ieri, 21 decembrie.

Acestea fiind spuse, declar ședința închisă.

Vă mulțumesc, stimați colegi.

   

Ședința s-a încheiat la ora 12,18.

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 21 noiembrie 2017, 13:44
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro