You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > Statut Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Bejinariu Eugen deputy PSD  
2. Vice-Chairpersons Trăilă Cristina deputy PNL  
3. Secretaries Murariu Oana
secretary since 19 apr. 2023
deputy USR 19.04.2023
4. Members Császár Károly Zsolt senator UDMR  
5.   Ibram Iusein deputy Minoritati  
6.   Moagher Laura-Mihaela senator PSD  
7.   Moisin Radu-Marin deputy PNL  
8.   Stoica Ciprian-Titi deputy AUR  
9.   Șoldan Gheorghe deputy PSD 22.06.2022

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Secretaries Dehelean Silviu deputy USR 19.04.2023

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Dehelean Silviu deputy USR 19.04.2023
2. Halici Nicușor deputy PSD 01.03.2022

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 20 april 2024, 19:16
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro