Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- I

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Iamandi Ioan-Cătălin 18 GALAȚI FSN
2.  Iancu Mihai 41 BUCUREȘTI FSN 31 jul. 1990
3.  Iețcu Ioan 34 SUCEAVA Ecologist-SD
4.  Iliescu Agata Maria (Nicolau) 41 BUCUREȘTI FSN 31 jul. 1990
5.  Ilieș Paul-Adrian 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD FSN
6.  Incze Bela 21 HARGHITA UDMR
7.  Ion Iosif Corina 33 SIBIU Ecologist-SD
8.  Ionescu Cazimir Benedict 35 TELEORMAN FSN
9.  Ionescu Smaranda Eugenia 41 BUCUREȘTI FSN 31 jul. 1990
10.  Ionescu-Galbeni Niculae Vasile Constantin 41 BUCUREȘTI PNTCD
11.  Ionescu-Quintus Mircea 30 PRAHOVA PNL
12.  Iordache Claudiu 36 TIMIȘ FSN
13.  Iordache Mihai 23 IALOMIȚA FSN
14.  Iorga Eugenia 41 BUCUREȘTI FSN 21 jan. 1991
15.  Itu Ion 8 BRAȘOV FSN
16.  Iuruc Nicolae 14 CONSTANȚA PDAR
17.  Iușut Mihail 19 GIURGIU FSN
18.  Ivanciov Carol-Matei   Minorități
19.  Ivanov Ananie 37 TULCEA FSN
20.  Ivanovici Constantin 17 DOLJ FSN

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. Name
1.  Iliescu Ion 22 HUNEDOARA FSN 27 sep. 1990
2.  Ilie Ștefan 17 DOLJ FSN 16 jan. 1992
3.  Ispas Radu Mircea 17 DOLJ FSN 16 jan. 1992
4.  Ivan Dan Gheorghe Lazăr 2 ARAD FSN 13 apr. 1992
5.  Ionică Marin 29 OLT FSN 4 may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 january 2023, 21:56
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro