Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Female deputies

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Bezdadea Mariana 24 IAȘI Ecologist-SD 22 oct. 1990
2.  Buruiană Aprodu Daniela 18 GALAȚI FSN
3.  Calotă Lupu Floarea 35 TELEORMAN FSN
4.  Comișel Constanța 17 DOLJ FSN
5.  Crăsnaru Daniela-Carmen 41 BUCUREȘTI FSN
6.  Dumitrescu Florica 9 BRĂILA FSN
7.  Dumitru Elena 16 DÂMBOVIȚA FSN
8.  Ene Elena 9 BRĂILA FSN
9.  Grigorescu Tatiana 30 PRAHOVA Ecologist-SD 1 oct. 1990
10.  Iliescu Agata Maria (Nicolau) 41 BUCUREȘTI FSN 31 jul. 1990
11.  Ion Iosif Corina 33 SIBIU Ecologist-SD
12.  Ionescu Smaranda Eugenia 41 BUCUREȘTI FSN 31 jul. 1990
13.  Iorga Eugenia 41 BUCUREȘTI FSN 21 jan. 1991
14.  Leo Miza Iulia 34 SUCEAVA PNL
15.  Melinte Doina-Ofelia 4 BACĂU FSN
16.  Mihăilescu Teodora Dorina 41 BUCUREȘTI FSN 31 jul. 1990
17.  Novac Verginica 40 VRANCEA FSN
18.  Popa Daniela 16 DÂMBOVIȚA FSN 24 jun. 1992
19.  Preda Elena 37 TULCEA FSN
20.  Șerbănescu Rodica 4 BACĂU PNL
21.  Tirla Maria 5 BIHOR FSN 4 may 1992
22.  Țărnea Marta Nora 2 ARAD FSN

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. Name
1.  Pale Georgeta Valentino 30 PRAHOVA Ecologist-SD 13 sep. 1990
2.  Noghin Doina 24 IAȘI Ecologist-SD 17 oct. 1990
3.  Cosmin Victoria 41 BUCUREȘTI FSN 11 feb. 1991

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 january 2023, 22:14
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro