Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- T

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Tabără Valeriu 37 TIMIȘ PD-L
2.  Taloș Mirel 42 BUCUREȘTI PNL 19 dec. 2007
3.  Tămagă Constantin 3 ARGEȘ PSD
4.  Tănăsescu Tudor 19 GIURGIU PSD 19 dec. 2007
5.  Tărniceru Petru 35 SUCEAVA PSD
6.  Teodorescu George Alin 9 BRĂILA PSD
7.  Timar Liviu 28 MUREȘ PSD
8.  Timiș Ioan 22 HUNEDOARA PNL
9.  Todoran Pavel 28 MUREȘ PSD
10.  Toma Florentina Marilena 25 ILFOV PSD
11.  Toma Horia-Victor 31 PRAHOVA PNL
12.  Toró Tiberiu 37 TIMIȘ UDMR
13.  Tudor Constantin 12 CĂLĂRAȘI PD-L
14.  Tudor Marcu 31 PRAHOVA PRM
15.  Tudose Mihai 9 BRĂILA PSD
16.  Turc Ioan 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD PNL 19 dec. 2007
17.  Turcan Raluca 34 SIBIU PD-L
18.  Țundrea Ioan 11 CARAȘ-SEVERIN PC

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member until
No. Name
1.  Tcaciuc Ștefan   Minoritati 27 jul. 2005
2.  Tănăsescu Mihai Nicolae 3 ARGEȘ PSD 29 may 2007
3.  Tamás Sándor 15 COVASNA UDMR 3 jul. 2008

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 7 december 2022, 21:50
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro