Parliamentary activity
2020-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Senate > Cosmin-Marian Poteraş Versiunea pentru printare

Cosmin-Marian POTERAŞ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021
 - until jun. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until jun. 2022
Non-attached Members - since jun. 2022

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - until dec. 2022 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 
 Friendship parliamentary group with Belgium 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 126, din care 21 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 17 april 2024, 4:46
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro