Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Ionel Săndulescu Versiunea pentru printare

Ionel SĂNDULESCU
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.41 BUCURESTI
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 23 march 1992 - resignation - HS nr.13/1992
replaced by: Maria Sanda Tatarescu-Negropentes

Political party:
 
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
(until dec. 1991)

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until mar. 1992 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Australia - until mar. 1992
 Friendship parliamentary group with Japan - until mar. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 10 december 2022, 0:28
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro