Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
mircea.fechet@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Mircea Fechet Versiunea pentru printare

Mircea FECHET
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until jun. 2023

Standing committees
- Vice-Chairperson (until jun. 2023)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (mar. 2022 - oct. 2023)
The Committee on European Affairs (feb. 2021 - oct. 2023)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Georgia 
 Friendship parliamentary group with Japan 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 85, din care 39 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 13 july 2024, 2:19
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro