Șerban-Cezar STRĂTILĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees
(since feb. 2007) - Chairperson (since mar. 2007)
(until feb. 2007)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Ukraine 
 Friendship parliamentary group with Hungary