SZABÓ Károly Ferenc
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.31 SATU-MARE

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Vice-Leader

Standing committees
(since sep. 1999)
(since dec. 1996)
(sep. 1998 - sep. 1999)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - since feb. 1997 Vice-Chairperson