Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
dumitru.focsa@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Dumitru-Viorel Focșa Versiunea pentru printare

Dumitru-Viorel FOCȘA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.14 CONSTANȚA
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Formatiunea politica:
AUR-Alianța pentru Unirea Românilor - până în feb. 2023
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din feb. 2023
 - până în noi. 2023
AUR-Alianța pentru Unirea Românilor - din noi. 2023

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar AUR - până în feb. 2023 Secretar - până în feb. 2023
Deputați neafiliați - din feb. 2023
 - până în noi. 2023
Grupul parlamentar AUR - din noi. 2023

Comisii permanente
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (din apr. 2023)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (apr. 2022 - apr. 2023) - Vicepreședinte (din apr. 2022)
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (feb. 2021 - feb. 2023) - Vicepreședinte (din feb. 2021)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru stabilirea cauzelor creșterii substanțiale a prețurilor gazelor naturale și energiei electrice - Secretar

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din iun. 2022
 - până în apr. 2023
 Vicepreședinte
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în apr. 2023 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Pakistan - până în iun. 2023 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turcia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Columbia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovacă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - din dec. 2022

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:130 (în 104 sedinte)
din care declaratii politice:60 (din care 24 depuse în scris)
Propuneri legislative initiate: 112, din care 1 promulgata lege
Întrebari si interpelari: 401
Motiuni: 1

Biroul parlamentar:
  1. Constanța,Str. Stefan cel Mare nr. 33, et. 2, jud. Constanța
  2. Medgidia, Str. Decebal nr. 33, jud. Constanța

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti sâmbătă, 2 martie 2024, 7:53
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro