Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Gábor Kozsokár Versiunea pentru printare

KOZSOKÁR Gábor
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA
start of the mandate: 18 june 1990

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - oct. 1992 - Vice-Chairman
 feb. - aug. 1992 
 jun. 1990 - feb. 1992  - since jan. 1992

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
(until jan. 1992)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran  Secretary
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with Australia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 30 november 2022, 9:32
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro