VEREST”Y Attila
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.21 HARGHITA
start of the mandate: 18 june 1990

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - oct. 1992 - Secretary
 feb. - aug. 1992 
 jun. 1990 - feb. 1992 

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic