Parliamentary activity
1992-1996 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Senate > Emilian Buzică Versiunea pentru printare

Emilian BUZICĂ
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 9 september 1993 - HS nr.23/1993
replaces: Tudor Gane
end of the mandate: 3 september 1996 - dead
replaced by: Irineu Popescu

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  

Standing committees
(since nov. 1993)
(since nov. 1993)

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 1
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 november 2022, 19:59
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro