Marian ENACHE
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.38 VASLUI
start of the mandate: 18 june 1990

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - aug. 1992 - Vice-Chairman
 jun. 1990 - feb. 1992 

Political party:
 
FSN-National Salvation Front

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees - joint
Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for the Constitution of Romania

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China