Lia Olguşa VASILESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.3
end of the mandate: 29 june 2012 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party 

Standing committees
(since may 2011)
- Chairperson
(may - sep. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Belgium - until jun. 2012