Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Nicușor Halici Versiunea pentru printare

Nicușor HALICI
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020
end of the mandate: 1 march 2022 - resignation
replaced by: Laurentiu-Daniel Marin

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until mar. 2022 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Vice-Chairperson
- Secretary (since apr. 2021)

Standing committees - joint

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until mar. 2022 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - until mar. 2022 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Australia - until mar. 2022
 Friendship parliamentary group with Malaysia - until mar. 2022 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 8 plenary sittings)
Legislative initiatives: 21, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 26 may 2024, 2:16
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro