Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Senate > Vasile Văcaru Versiunea pentru printare

Vasile VĂCARU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

SENATOR
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 21 october 1992 - HS nr.32/1992

Political party:
 
FDSN-Democratic National Salvation Front - until jul. 1993
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - since jul. 1993

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
(until sep. 1993)
(until sep. 1993)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI - Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 3 december 2022, 15:38
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro