Constantin ALEXA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 30 august 2001
înlocuieste pe: Oliviu Gherman
data încetarii mandatului: 22 martie 2004 - demisie
înlocuit de: Florin Rotaru

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (din mar. 2004)
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (sep. 2001 - mar. 2004)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetului Curții de Conturi pe anul 2000 - Președinte
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru controlul execuției bugetului Curții de Conturi pe anul 2001 și 2002