Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
Links:
laurentiu.leoreanu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Laurenşiu-Dan Leoreanu Versiunea pentru printare

Laurenşiu-Dan LEOREANU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2021 - Vice-Chairman
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2022
 - until sep. 2022

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning
Committee for Defence Public Order, and National Security (since mar. 2022) - Chairperson (since sep. 2022)

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary friendship groups:
 PRO-America Group 
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:934 (in 68 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 88, din care 22 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 november 2022, 15:47
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro